Türkiye’nin en derin göllerinden biri olan (184 m) Salda Gölü hem ulusal hem de uluslararası düzeyde öneme sahip bir sulak alandır.

Jeolojik ve kimyasal özellikleri sayesinde, birçok endemik türü barındırır ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından koruma altına alınan kritik türlere ev sahipliği yapar.

Yapılan çalışmalar dünyada Mars gezegeninin yüzey özelliklerini (magnezyum yüklü beyaz kayalar) taşıyan dünyadaki iki bölgeden birinin Salda Gölü olduğunu göstermektedir.

Uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış türlerin yaşam alanlarını barındıran böylesine hassas bir alanda yapılan faaliyetler hem bölgenin doğal yapısının zarar görmesine neden olacak hem de uzun vadede turizm sektörünü de olumsuz etkileyecektir.

Benzer bir durum Pamukkale’de de yaşanmıştı. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde olan ve otellerin neden olduğu tahribat nedeniyle listeden çıkarılma tehdidi ile karşı karşıya olan Pamukkale, otellerin farklı bir bölgeye taşınması ile kurtulmuş, turizm sektörü de bölgede varlığına devam etmiştir.

TEMA Vakfı İzmir İl Temsilciliği