Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 18 Mayıs hava durumu raporu yayımlandı.

Alınan verilere göre, yurt genelinde 2. sıcak hava dalgasının bugün itibariyle 3 gün boyunca devam edeceği tahmin ediliyor. Ancak 3 günün ardından ülke genelinde hava mevsim normallerinde seyrederek, kuzeybatı kesimlerinde havanın serin ve yağışlı geçmesi bekleniyor.

18 Mayıs Pazartesi günü Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Yurt genelinde yağış beklenmiyor. Kuzeydoğu kesimlerin yer yer parçalı bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde Marmara’nın kuzey kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

3 GÜN ÇOK SICAK OLACAK!

Yurdumuzda etkili olan sıcak hava dalgasının bu hafta Marmara bölgesi, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde etkisini azaltacağı; ancak Ege Bölgesi, Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Perşembe gününe kadar etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının 18, 19 ve 20 Mayıs’ta mevsim normallerinin Ege Bölgesi, Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı ile Çorum, Amasya ve Tokat illerinde 10 ila 13 derece üzerinde; İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu’nun batısı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 5 ila 9 derece üzerinde; diğer yerlerde ise 2 ila 5 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.

21 Mayıs Perşembe gününden itibaren yurdun kuzeybatı kesimlerinden itibaren başlayacak serin ve yağışlı sistemle birlikte hava sıcaklıklarının Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri kademeli olarak azalarak ülke genelinde mevsim normalleri civarına inmesi bekleniyor.

Vatandaşlarımızdan özellikle kronik rahatsızlıkları bulunanlar ile çocuk ve yaşlılarımızın aşırı sıcak havanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları ve güneş ışığının dik geldiği saatlerde açık havada bulunmamaları sağlıkları açısından önem arz etmektedir.

İZMİR’DE HAVA NASIL OLACAK?

İzmir’de hava az bulutlu ve açık geçecek. Hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyredecek. Güney kesimlerde mevsim normallerinin 10-12, kuzey kesimlerde 4-6 derece üzerinde olması bekleniyor.

SICAKLIK UYARISI

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde (İzmir, Aydın ve Manisa’da 10-12, Çanakkale ve Balıkesir’de 4-6 derece) seyretmesi nedeniyle, vatandaşlarımızdan özellikle kronik rahatsızlıkları bulunanlar ile çocuk ve yaşlılarımızın aşırı sıcak havanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları; güneş ışığının dik geldiği saatlerde açık havada bulunmamaları sağlıkları açısından önem arz etmektedir.