Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün gece saatlerinde Türkiye’de koronavirüs vakasının görüldüğüne ilişkin yaptığı açıklama sonrası, vatandaşta da tedirginlik yaşanmaya başladı.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğünden henüz konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmese de; İzmir Tabip Odası’ndan vatandaşı rahatlatan açıklama geldi. Şu ana kadar İzmir’de kesinleşmiş bir vakanın olmadığı öğrenilirken; halkı bilgilendirmek adına da otobüs ve billboardlarda afişlerin yer alacağı belirtildi.

“KANITLANMIŞ BİR VAKA YOK”

İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Op. Dr. Lütfi Çamlı; Ben TV’ye özel olarak yaptığı açıklamada; “Şu anda İzmir’de, kanıtlanmış, kesinleşmiş bir korona virüs vakası yok. Ama 3 saat sonra olur mu, bunu bilmiyorum. Ama altını çiziyorum, şu an için bize ulaşan bir vaka yok” dedi.

“DEDİKODUYA SEBEP OLUYOR”

Çamlı; koruyucu kıyafetler, maskeler gibi önlemlerin alındığı hastanelerde bu durumun dedikoduya neden olduğunu ancak panik yaratacak bir durumun olmadığını ifade ederek; “Kişi eğer yurt dışına seyahat etmiş, yurt dışına seyahat edenlerle temas etmiş, yabancı uyruklu kişilerle temas etmiş, ateşi varsa, bu hastalar olası korona virüs tanısı alıyor. O yüzden bu hastalardan örnek alınıyor ve gözlem altına alınıyor. Tabi buda dedikoduya sebep oluyor. Bu tip olguların tamamı İzmir’de negatif çıktı. Virüse rastlanmadı” ifadelerini kullandı.

“BİLGİLENDİRİCİ AFİŞLER HAZIRLANACAK”

“Biz oda olarak gerekli uyarılarımızı yaptık.” diyen Çamlı; “İl Sağlık müdürlüğümüz yeteri kadar maske, eldiven gibi malzeme önlemi almıştır. Yerel yönetimlerle iş birliğimiz var. Ortak billboard ve otobüslerde halkı bilgilendirecek afişler hazırlayacak İzmir Tabip Odası. Ama böyle bir salgının kontrolünü ağırlıklı olarak Sağlık Müdürü alacak” dedi.

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV