Aydın İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladığı günden beri 8 aylık zaman diliminde aydının eğitimdeki başarı çıtasını daha yukarıya taşımak için adeta gecesini gündüzüne katarak çalışan Seyfullah Okumuş, aydının eğitimdeki rolüne büyük değişiklikler katarak kamuoyunun takdirini topladı.

Aydın İl MEM Müdürü Seyfullah Okumuş

10.12.2018 tarihinde Aydın İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başlayan Sayın Seyfullah OKUMUŞ, göreve başladığında Aydın’ a en kaliteli eğitim hizmetini ulaştırabilmek için tüm paydaşlarla işbirliği ve koordinasyon içinde stratejik yönetim, çözüm odaklı işbirliği, vizyona dayalı hizmet ve tüm bireylerin katılımını destekleyen yönetim anlayışını eğitim kurumlarına yaygınlaştıracağını belirtmiştir. Bu bağlamda öğrencilerin 21. Yy becerileri ile donatılması için araştırma, geliştirme, teknolojik altyapı, yapım, donatım ve benzeri tüm imkânları elden geldiğince öğrenciler için seferber etmiştir.

Aradan geçen 8 aylık süre içerisinde söylediklerini sahaya yansıtarak tüm ilçelerde toplam 82 okul ziyaretinde öğretmen, öğrenci ve velilerle bir araya gelen Sayın OKUMUŞ, sanat faaliyetlerine, sosyal-kültürel çalışmalara, teknolojik gelişmelere maddi-manevi bizzat katkıda bulunmuş ve akademik başarının daha üst seviyelere çıkması için çalışmalar yapmıştır.

Göreve geldiği günlerde ilk iş olarak 28 akademisyenin sunumu ile 9 oturumda, 18 farklı başlıkta 5400 öğretmene “Güçlü Gelecek İçin 2023 Vizyonu ve Eğitimde Büyük Değişim Paneli” düzenlenmiştir.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen, liselere devam eden öğrencilerimiz tarafından kurulan ilimizin ilk ve tek robotik takımı “rOctopus 7134”, dünyanın en prestijli robotik yarışmaları olan First Robotics Competition (FRC)’ da uluslararası başarılar elde etmiş ve ödüllere layık görülmüştür. Takımımızın çalışmaları ve müdürlüğümüzün desteği devam etmektedir.

Velilerin eğitim öğretim faaliyetlerine katılımlarında aktif rol almalarını sağlamak için okul ile veliler arasında köprü vazifesi gören Okul Aile Birliklerinin yönetim kurulu temsilcileri ile “Okul Aile Birlikleri Buluşması” toplantıları gerçekleştirilmiştir.

Aydın’ın tüm ilçelerinde gerçekleştirilecek olan ve bugüne kadar Efeler, Nazilli, Söke, Kuşadası ile Didim ilçelerinde yapılan “Okul Aile Birlikleri Buluşmalarına” Okul Aile Birlikleri Yönetim Kurulları yoğun katılım göstermişler ve böyle bir organizasyonu yaptıkları için İl Milli Eğitim Müdürümüz Seyfullah OKUMUŞ’ a teşekkür etmişlerdir.

Öğrencilerimizin okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere Türkçe’ deki dört beceride dil yeterliliklerini elektronik sınav (e-sınav) ile ölçecek olduğumuz “Dört Beceride Türkçe Dil Ölçme Merkezi” miz faaliyete geçmiştir.

25 Nisan tarihinde 19 il ile birlikte 7. Sınıf öğrencilerimize başarılı bir pilot uygulama yaptığımız e-sınav merkezimiz önümüzdeki yıldan itibaren tüm öğrencilerimize hizmet vermeye başlayacaktır.

Tüm ilçelerimizden 170 ortaöğretim öğrencimiz ile Adnan Menderes Üniversitesinden akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen “e-Bağımlılık Ortaöğretim Öğrenci Çalıştayı” nda gençlerimiz Akıllı Telefon, Sosyal Medya, Dijital Oyun Bağımlılığı, Siber Zorbalık, Sanal Ortam ve Sosyal İlişkiler konularında neler düşündüklerini ve yine kendi fikirleri ile çözüm önerilerini konuştular.

Bakanlığımız tarafından yürütülen çağ nüfusu az olduğu için ana sınıfı açılamayan yerleşim birimlerindeki çocukların okul öncesi eğitime erişiminin sağlanması ve her çocuğun en az 1 yıl okul öncesi eğitimi alarak ilkokula başlamasının hedeflendiği “Taşıma Merkezi Anasınıfı” projesinin pilot uygulaması Çine ilçesi Topçam İlkokulu’ nda başlamıştır.

25 okul öncesi öğrencimiz 17 farklı noktadan 2 servis aracı ve rehber personel ile Çine Topçam İlkokulu’ na taşınmakta ve öğrencilerimizin eğitim giderleri Bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır. Proje ile Çine’ de öğrenci taşınan yerleşim birimlerinde okul öncesi okullaşma oranı % 100’ e çıkmıştır.

Türkiye genelindeki 139 Bilim ve Sanat Merkezi içinde ilk olarak Aydın Ticaret Borsası Bilim Sanat Merkezinde hayırseverlerimizin maddi, Adnan Menderes Üniversitesi hekimlerinin akademik katkıları ile “Genetik Laboratuvarı” açılmıştır. Bakanlığımız Özel Yeteneklileri Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından ilgiyle takip edilen genetik laboratuvarımızın fiziksel ortamı, teknik donanımı, laboratuvarda yapılacak çalışma ve etkinlik planlamalarına ilişkin tüm bilgiler örnek niteliğinde olup diğer Bilim Sanat Merkezlerine öncülük ederek model olacaktır.

Öğrencilerimizin, öğretmenleri rehberliğinde, yıl boyunca üzerlerinde çalıştıkları bilimsel ve teknolojik çalışmaların sergilendiği, tüm ilçelerdeki 75 okuldan 200 öğretmen ve 3000 öğrencinin katıldığı “STEM Bilim Şenliği” düzenlenmiştir.

Özel öğrencilerimizin kendilerini evlerinde hissedecekleri bir ortamda öz bakım becerilerini kazanabilmeleri ve günlük yaşam becerilerini kimseye muhtaç olmadan yapabilmelerine yönelik eğitimlerin verileceği “Bozdoğan Özel Eğitim Uygulama Evi” 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftasında açılmıştır. Uygulama evlerinin tüm ilçelerimizdeki özel eğitim okullarına yaygınlaştırılması çalışmaları devam etmektedir.

Söke ilçemizdeki öğretmen ve öğrencilere “Sürece Dayalı Yazma” eğitimleri verilerek hikâye yazmanın kurallarının öğretildiği “Çocuk Yazarlar Projesi” ile 2019 yılında 473 ilkokul öğrencimiz kendi hikâye kitaplarını yazmış ve ISBN numaralı, bandrollü kitap sahibi olmuşlardır. Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren tüm Aydın’ da uygulanacak olan proje içeriğinde sürece dayalı yazma eğitimleri, yazar ve şairlerle okul söyleşileri de bulunmaktadır.

Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu felsefesi ile İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ’ un öncülüğünde yenilikçi uygulamaların hayata geçirilmesine yönelik sosyal dayanışma ve bütünleşmenin arttırılması amacıyla yürütülen “Hami Projesi” kapsamında özel okullar ve resmi eğitim kurumlarının katkıları ile öğrencilerimizin sahip oldukları yetenek kümeleriyle ilişkilendirilmiş becerileri kazandırabilmek için “Bilim Akademisi ve Tasarım Beceri Atölyeleri Merkezi” hazırlanmıştır. Merkezimizde Robotik Kodlama, El Sanatları, Ahşap Atölyesi, Greenbox, 3D Yazıcı ve Tasarım Atölyeleri ile 2 adet Hizmet içi eğitim sınıfı hizmete açılmıştır.
Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren öğrenci eğitimlerine de başlayacak olan merkezimizde, kuruluşundan bugüne kadar 75 okulumuzdan 600 öğretmene hizmet içi eğitim faaliyeti verilmiş, faaliyetlere katılan öğretmenlerimiz, okullarında öğrencileri ile tecrübelerini uygulamaya geçirmiştir.
Ayrıca yaz mesleki çalışma döneminde tüm ilçelerimizin 28 okulundan 810 öğretmenimiz Bilim Akademisi ve Tasarım Beceri Atölyeleri Merkezi’ mizi ziyaret ederek önümüzdeki eğitim öğretim yılında hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılmak istediklerini belirtmişlerdir.

Yine Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu felsefesi ile “Cahit Arf Matematik, Bilim ve Medeniyet Müzesi” faaliyete geçirilmiştir.
Müzemizde matematik öğrenimini eğlenceli ve kalıcı hale getiren materyallerin yanında Türk-İslâm medeniyetinin yol göstericiliğinde ortaya çıkmış olan bilim eserlerinin de tanıtımı yapılmaktadır. Her yaştan öğrenci grubuna ve her branştan öğretmene hitap eden müzemizde kadim medeniyetimizin ayak izlerini adım adım takip etmek mümkün olmaktadır.

Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren öğrenci ve öğretmen eğitimlerine başlayacak olan Cahit Arf Matematik, Bilim ve Medeniyet Müzemizi, yaz mesleki çalışma döneminde tüm ilçelerimizin 36 okulundan 730 öğretmenimiz ziyaret ederek önümüzdeki eğitim öğretim yılında öğrencileri ile beraber gelmek istediklerini belirtmişlerdir.

2019-2020 eğitim öğretim yılında ilimizin akademik başarısını daha üst seviyelere çıkarmak için yapılacak çalışmaları görüşmek üzere tüm ilçelerimizden sınavla öğrenci alan, Fen Liseleri, Anadolu Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri müdürleri ile toplantılar gerçekleştirilmiştir.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ başkanlığında, birim amirlerimizin de katılımıyla yapılan toplantılarda okulların mevcut durumları görüşülmüş, okul özelinde yapılabilecek çalışmalar ile önümüzdeki eğitim öğretim yılının hedefleri belirlenmiştir.

Ortaokul müdürlerimiz ile de yapılacak olan toplantılar yıl içerisinde periyodik aralıklarla devam edecektir.

2019 başvuru döneminde 46 okul/kurumumuzun Erasmus+ projeleri Ulusal Ajans tarafından hibe almaya uygun görülmüştür. Projelerimizin kabul oranı bu sayı ile önceki yıllara göre neredeyse % 100 artış göstermiştir.