Guncelegitim haberleri, sondakika öğretmen haberleri

Birleşik Kamu-İş İzmir İl Temsilciliği adına bir açıklama yayımlayan Adem YILDIRIM: ”Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görüntüler demokratik haklarını kullanmak isteyenlere karşı saldırıdır” ifadelerini kullandı

Yıldırım açıklamasının devamında;

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı günlerdir eylem yapmaktadır. Öğrenciler; evrensel, aydınlanmacı özgür ve demokratik üniversite talebinde bulunmaktadır. Üniversiteler eğitim, bilim ve bilincin şekillendiği kurumlardır. Bu kurumların sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için özgür ve bağımsız olmaları gerekmektedir.

Öğrenciler “Kayyum rektör istemiyoruz” demektedir. Kayyum Rektör Melih Bulu da Boğaziçi Üniversitesi’nin demokratik kültürüne uygun hareket etmelidir. Acilen görevinden istifa etmelidir.

Üniversiteler özerk yapılardır. Bilimin ve akademinin gerekli çağdaş düzeye ulaşmasının en önemli araçlarıdır. Özgür ve özerk üniversite için her türlü müdahaleye karşı bilimi ve aydınlanmayı savunmaya devam edeceğiz.

(…)

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; üniversitelerin kararlarının ve rektörlerin, üniversitelerin iradeleriyle belirlenmesi gerektiğine dikkat çekiyoruz gözaltına alınan ve tutuklanan öğrenciler derhal serbest bırakılmalıdır.

ADEM YILDIRIM
BİRLEŞİK KAMU-İŞ İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİ